Ασφαλές Διαδίκτυο

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης επισκέφτηκαν το Υπουργείο Παιδείας και παρακολούθησαν  σεμινάριο με θέμα, «To Διαδίκτυο  στη ζωή μας: Μάθηση,  Ψυχαγωγία, Ασφάλεια».

Ενημερώθηκαν  για τη  λειτουργία και  χρήση  του Διαδικτύου  και ήρθαν σε επαφή με  μερικές εκπαιδευτικές εφαρμογές, όπως  το Φωτόδεντρο , την  Εκπαιδευτική Τηλεόραση και την Εικονική Περιήγηση της  Ακρόπολης

Στην συνέχεια έγινε αναφορά στους κινδύνους που ελλοχεύουν από τη χρήση  του διαδικτύου, όπως την παραπληροφόρηση(Fake News),   το ακατάλληλο - παράνομο περιεχόμενο, τους  ιούς,  τη δημοσιοποίηση προσωπικών δεδομένων και φωτογραφιών  στα κοινωνικά δίκτυα,  τον διαδικτυακό εκφοβισμό- παρενόχληση, τον εθισμό στο διαδίκτυο (online gaming) κ.α.., καθώς και τι θα πρέπει να κάνουν.

Ενημέρωση για του γονείς

(Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους)

Ασφάλεια Στο Διαδίκτυο για γονείς,  από την υπηρεσία saferinternet4kids.gr

Τεχνικά Φυλλάδια για γονείς   από την υπηρεσία saferinternet4kids.gr , όπως   η λειτουργία περιορισμένης πρόσβασης στο Youtube,  η προστασία ιδιωτικότητας κατά την χρήση εφαρμογών και άλλα.

Χρήσιμες Συμβουλές για Γονείς  από την υπηρεσία saferinternet4kids.gr

Για σας παιδιά!

(Παραμύθια για το Διαδίκτυο)

Ο Διάσημος φίλος του @Παπάκη   (Πραγματεύεται τις διαδικτυακές φιλίες αλλά και τον κανόνα ότι δεν πρέπει να μιλάμε με κανέναν άγνωστο, ούτε στον πραγματικό κόσμο, ούτε και στο διαδίκτυο.)

Η Μεγάλη απόφαση του @Παπάκη  (Πραγματεύεται τα συναισθήματα των παιδιών στο διαδίκτυο και πόσο εύκολα μπορεί κάτι ,το οποίο εμείς θεωρούμε αστείο, τελικά να πληγώσει τους φίλους μας.       )

Η Αθηνά και το νέο της Τάμπλετ  (Πραγματεύεται τους κανόνες που θα πρέπει να ακολουθούν όλα τα παιδιά, όταν βρίσκονται μπροστά σε οθόνη υπολογιστή.)

20/5/2019

Σερφάρω ή Πλοηγούμαι ή Περιηγούμαι ή Ταξιδεύω στον Κόσμο του Διαδικτύου ...

Το διαδίκτυο έχει μπει για τα καλά στη ζωή όλων μας. Χιλιάδες ιστότοποι,  πληροφορίες και πρόσωπα είναι εκεί και σε περιμένουν. Στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης οι ζωές των ανθρώπων εκτίθενται και  μπλέκονται σε ένα ατέλειωτο γαϊτανάκι που μερικές φορές ίσως και ο χορός του να αγγίζει τα όρια της παράνοιας. Είναι η σύγχρονη πραγματικότητα. Την παρακολουθούμε, ζούμε μέσα σ' αυτήν αλλά στεκόμαστε και με κριτικό πνεύμα απέναντί της.

Εμείς, γονείς και δάσκαλοι, μπορούμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να κάνουν χρήση όλων των πλεονεκτημάτων που προσφέρει η ψηφιακή τεχνολογία και ταυτόχρονα να αποκτήσουν κριτική ικανότητα ώστε να μπορούν να αξιολογούν, να επιλέγουν, να χρησιμοποιούν με ασφάλεια κάθε δυνατότητα που τους δίνεται ;

Εσείς, παιδιά, τι λέτε;

Κάντε κλικ  παρακάτω και ενημερωθείτε:

Ασφαλές διαδίκτυο