Αγαπητοί Γονείς,

Το πρώτο βήμα στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση έγινε. Έχουμε συγκεντρώσει σχεδόν όλες τις διευθύνσεις ηλεκτρονικών ταχυδρομείων  σας και ήδη έχετε λάβει τα πρώτα μηνύματα, είτε πληροφοριακού, είτε εκπαιδευτικού περιεχομένου, ξεκινώντας έτσι την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, μια νέα πραγματικότητα, ως προς την εφαρμογή της, στο δημόσιο ελλληνικό σχολείο.

Παρακάτω θα διαβάσετε την αναλυτική εγκύκλιο με  όλες τις οδηγίες και τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσετε για να προχωρήσει η διαδικασία.  Σας παραθέτουμε όμως κι εμείς εν συντομία  κάποια βασικά βήματα, για διευκόλυνσή σας.

Αρχικά θα πρέπει να μπείτε στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (www.sch.gr) και να κάνετε εγγραφή του μαθητή, ώστε να αποκτήσει τους μοναδικούς κωδικούς πρόσβασης στο σύστημα. Ο σύνδεσμος είναι : http://register.sch.gr/students/. Εκεί θα πρέπει να συμπληρώσετε τα στοιχεία που σας ζητά (ονοματεπώνυμο μαθητή, ημερομηνία γέννησης, Α.Μ μαθητή και το e-mail). Εδώ πρέπει να προσέξουμε δύο πράγματα:

1. Ότι τα στοιχεία του μαθητή πρέπει να είναι ίδια με αυτά που έχουν καταχωριστεί στο σύστημα myschool, και

2. Το e-mail που θα καταχωρίσετε πρέπει να είναι από αυτά που ήδη έχετε δηλώσει στο σχολείο και στα οποία έχετε δεχτεί τα μηνύματά μας.

Τα απαιτούμενα στοχεία  θα τα βρείτε σε κάποιον παλαιότερο έλεγχο πρόοδου που έχετε, όπου φαίνονται όλα όσα χρειάζεστε. Ειδικά για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Α΄ και Β΄ τάξεων που δεν έχουν μέχρι τώρα λάβει έλεγχο πρόοδου, έχουμε ήδη στείλει σε κάθε γονέα ξεχωριστά τον μοναδικό Α.Μ του παιδιού στη σχολική μας μονάδα.

Αν παρ' όλα αυτά το σύστημα δεν σας δέχεται, ίσως γιατί κάποιο στοιχείο που δώσατε δεν συμφωνεί με εκείνο του σχολείου, εδώ είμαστε, με ένα μέιλ στο σχολείο ή με ένα τηλεφώνημα θα μπορέσουμε να το διευκρινίσουμε. Καλύτερα όμως με μέιλ.

Στη συνέχεια, αφού κι εμείς οι εκπαιδευτικοί, κάνουμε από τη μεριά μας τις ίδιες διαδικασίες, θα αποφασίσουμε με ποια πλατφόρμα θα δουλέψουμε (eclass ή eme). Με τον γνωστό μας πια τρόπο (με e-mail) θα σας ενημερώσουμε και θα σας στείλουμε τον σύνδεσμο της πλατφόρμας που έχει ανοίξει ο εκπαιδευτικός, όπου θα μπεί  ο μαθητής ώστε να γίνει μέλος των ψηφιακών τμημάτων.

Από ότι βλέπετε υπάρχει αρκετή διαδικασία. Αν κάποιοι γονείς δυσκολεύονται, παρακαλούμε να ζητήσουν τη βοήθεια άλλων γονέων. Θεωρούμε ότι το χρονοδιάγραμμα της Τρίτης 24 Μαρτίου 2020 είναι αρκετά δύσκολο να υλοποιηθεί, αλλά θα προσπαθήσουμε. Εμείς, έτσι κι άλλιώς, θα συνεχίζουμε την αποστολή εκπαιδευτικού υλικού με τον πιο απλό τρόπο που κάναμε ήδη και που θα τον διατηρήσουμε για λίγες μέρες, μέχρι να ολοκληρωθούν οι απαιτούμενες διαδικασίες.

Καλή αρχή στο ταξίδι της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, η οποία σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υποκαταστήσει τη δουλειά που γίνεται στην τάξη και τη φυσική αλληλεπίδραση δασκάλου και μαθητή, ειδικά στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση.

Η διευθύντρια

Πατήστε εδώ για τις  οδηγίες.