Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από αύριο 31/3/2020 ξεκινούν να λειτουργούν κανονικά οι ηλεκτρονικές τάξεις του σχολειίου μας. Έτσι κι αλλιώς το μεγαλύτερο ποσοστό των μαθητών του σχολείου μας έχει εγγραφεί στο ΠΣΔ και υπολείπονται ακόμα λίγοι μαθητές. Σήμερα ανακοινώθηκε από το Υ.ΠΑΙ.Θ. ότι δίνεται παράταση των εγγραφών μέχρι τις 6/4/2020.

Επομένως από αύριο σταματά ο μέχρι τώρα τρόπος αποστολής εκπαιδευτικού υλικού μέσω  μηνυμάτων από το ΠΣΔ και ξεκινά κάθε τμήμα του σχολείου με τον/την εκπαιδευτικό του μια πιο προσωπική επικοινωνία. Έχουν  ήδη σταλεί στους γονείς κάθε τμήματος οι ηλεκτρονικές διευθύνσεις των εκπαιδευτικών με τους οποίους μπορείτε να επικοινωνείτε για διευκρινίσεις και πληροφορίες.

Εδώ θα πρέπει να σημειώσουμε ορισμένους βασικούς κανόνες λειτουργίας των ηλεκτρονικών τάξεων.

1. Η ηλεκτρονική τάξη διέπεται από τους ίδιους, ίσως και αυστηρότερους κανόνες λειτουργίας, όπως και η "κανονική" τάξη. Αυτό σημαίνει ότι είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί σε αυτά τα οποία λέμε,  γράφουμε ή αναρτούμε. Εδώ είναι ευκαιρία να κάνουμε μια κουβέντα με τα παιδιά για το θέμα αυτό και να συμβουλευτούμε τις οδηγίες του ΠΣΔ που έχουμε ήδη αναρτήσει σχειτικά με τα προσωπικά δεδομένα και τους όρους χρήσης του ΠΣΔ.

2. Η ηλεκτρονική τάξη προορίζεται για να φιλοξενεί την επικοινωνία δασκάλων και μαθητών για θέματα του σχολείου και δεν θα πρέπει να γίνει τρόπος επικοινωνίας των μαθητών για εξωσχολικά θέματα. Ας λάβουμε υπόψη μας ότι το σύστημα είναι ήδη υπερφορτωμένο από τον μεγάλο αριθμό των χρηστών και υπάρχει κίνδυνος να μην ανταποκρίνεται για τα αναγκαία, αν εμείς το επιβαρύνουμε με περιττές λειτουργίες.

3. Η ασύγχρονη εκπαίδευση είναι μια νέα πραγματικότητα και χρειάζεται χρόνος προκειμένου οι εμπλεκόμενοι να εξοικειωθούν με την νέα κατάσταση. Πάμε σιγά, σιγά, με αργά βήματα προκειμένου να εξοικειωθούμε με τον καινούργιο τρόπο επικοινωνίας μας.

4. Επειδή η ασύγχρονη εκπαίδευση δεν προσφέρεται για διδασκαλία νέας γνώσης, ειδικά σε παιδιά δημοτικού σχολείου,το υλικό που θα αναρτάται θα έχει περιεχόμενο επαναληπτικού χαρακτήρα, με μεγαλύτερη έμφαση σε δημιουργικές και ευχάριστες δραστηριότητες που θα αρέσουν στα παιδιά προκειμένου να διατηρηθεί η επαφή με το σχολείο και ταυτόχρονα να μάθουν και να ασκηθούν με την ευρύτερη έννοια.

5. Δίνουμε μεγάλη σημασία, ειδικά στην αρχή, στις οδηγίες που αναρτά ο εκπαιδευτικός σε κάθε μάθημα, καθώς και στον φάκελο ΟΔΗΓΙΕΣ που είναι προσβάσιμος σε όλους Εκεί δίνονται σημαντικές πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας της πλατφόρμας.

Ευχόμαστε  καλό ξεκίνημα στο νέο μας ταξίδι και είθε η δύσκολη αυτή περίοδος που διανύουμε να λήξει γρήγορα προκειμένου να ξαναβρεθούμε όλοι στον φυσικό μας χώρο, στο αγαπηπμένο μας σχολείο. Γιατί η ζωντανή τάξη δεν αντικαθίσταται με τίποτα.

Η διευθύντρια