Λαμβάνοντας υπόψη την υπ? Αριθμ. Πρωτοκ.: Φ.6/55081/Δ1/13-5-2020 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. οι εγγραφές στα δημοτικά σχολεία για το σχολικό έτος 2020-21 θα πραγματοποιηθούν από 15 έως 29 Μαΐου 2020.

Σας επισημαίνουμε ότι τη σχολική χρονιά 2020-2021 στην Α? Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν τα παιδιά που γεννήθηκαν από 1-1-2014 έως 31-12-2014.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4(α), του άρθρου 7, του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/Α/01-08-2017), τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό Γέννησης Δήμου ή Κοινότητας. Διευκρινίζεται ότι  για την εγγραφή των μαθητών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφοριακού Συστήματος myschool του Υ.ΠΑΙ.Θ. (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

β. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ (Α.Δ.Υ.Μ.). Το έντυπο το παραλαμβάνετε από τη Διεύθυνση ή το εκτυπώνετε από την ιστοσελίδα μας και το επιστρέφετε συμπληρωμένο, μέχρι την έναρξη των μαθημάτων της νέας σχολικής χρονιάς. Προσοχή! Μη φέρετε Α.Δ.Υ.Μ. με ημερομηνία πριν τις 15/6/2020.

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο, κατά την κρίση του Διευθυντή του σχολείου, φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή (Λογαριασμός ΔΕΗ,  ΕΥΔΑΠ, Μισθωτήριο κατοικίας μέσω ΤΑΧΙS- Όχι λογαριασμός τηλεφώνου)

ε. Πιστοποιητικό Φοίτησης Νηπιαγωγείου για την εγγραφή στο Δημοτικό (Προς το παρόν αρκεί  Βεβαίωση Φοίτησης).

Στο σχολείο θα συμπληρώσετε και μία Αίτηση Εγγραφής με τα ακριβή στοιχεία τόσο του/της μαθητή/τριας, όσο και του/της κηδεμόνα που θα κάνει την εγγραφή. Στην περίπτωση γονέων σε διάσταση, παρακαλούμε να προσκομισθεί και η Απόφαση Επιμέλειας του παιδιού. Τέλος, εάν υπάρχει κάποια διαγνωσμένη μαθησιακή δυσκολία, θα πρέπει να προσκομισθεί και η Γνωμάτευση από τον ανάλογο φορέα (Κ.Ε.Σ.Υ. , Κέντρο Ψυχικής Υγείας, κ.ά).

Επειδή το Πιστοποιητικό Φοίτησης στο νηπιαγωγείο εκδίδεται με τη λήξη της διδασκαλίας των μαθημάτων, μέχρι τότε, το Νηπιαγωγείο εκδίδει «Βεβαίωση Φοίτησης» η οποία θα προσκομιστεί από τον γονέα ή τον κηδεμόνα του παιδιού για την εγγραφή του στο δημοτικό. Το Πιστοποιητικό Φοίτησης θα σταλεί υπηρεσιακά από τα Νηπιαγωγεία.

Σημείωση: Οι εγγραφές θα διεξάγονται καθημερινά, μόνο κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού (τηλ.:210-5010528) στις ημερομηνίες που προαναφέρονται,  από 8:30 π.μ. έως 11:00 π.μ. τηρώντας όλα τα μέτρα υγιεινής και προστασίας (γάντια, μάσκα, ατομικό στυλό, αντισηπτικά μαντιλάκια).

Δείτε εδώ τα όρια του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πετρούπολης

Μπορείτε, αν επιθυμείτε, να εκτυπώσετε τα παρακάτω έντυπα. Μπορείτε όμως να τα προμηθευτείτε και στο σχολείο, με την εγγραφή. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας, όπως αναφέρεται και παραπάω, δεν πρέπει να συμπληρωθεί από τον παιδίατρο πριν τις 15 Ιουνίου 2020, διότι η ισχύς του θα είναι για τρία χρόνια, μέχρι το τέλος της Γ΄ Δημοτικού.

Ατομικό Δελτίο Υγείας

Αίτηση για Ολοήμερο