Αγαπητοί Γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι η τελετή του Αγιασμού στο σχολείο μας θα γίνει τη Δευτέρα, 14 Σεπτεμβρίου 2020,  στις 12:00 το μεσημέρι και θα ολοκληρωθεί περίπου στις 12:40,  ως εξής:

Α. Για τα Πρωτάκια μας:

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης θα έλθουν στο σχολείο στις 11:00 π.μ., με τη συνοδεία των γονέων και κηδεμόνων τους, ώστε να μπορέσουν να γνωρίσουν το νέο τους σχολικό περιβάλλον, να γίνει ο χωρισμός τους στα τμήματα και να γνωρίσουν τις δασκάλες τους. Δεν ξεχνούμε ότι: Συνοδοί και μαθητές, εισέρχονται στο προαύλιο μόνο με μάσκα, την οποία φορούν κατά την είσοδό τους και όχι από πριν.  Η είσοδος θα γίνει από την κεντρική πύλη του σχολείου, στον πεζόδρομο, αφού προηγηθεί απολύμανση των χεριών.  Αφού γίνει ο χωρισμός σε τμήματα, θα εισέλθουν με τις δασκάλες τους στις τάξεις, ενώ οι γονείς θα παραμείνουν σε απόσταση, εντός του προαυλίου, πάντα φορώντας μάσκα, μέχρι να τελεστεί ο Αγιασμός. Όταν έλθει ο ιερέας, τα παιδιά θα παραταχθούν στο προαύλιο για να γίνει η τελετή και μετά το πέρας του Αγιασμού θα αποχωρήσουν με τη συνοδεία των γονέων-κηδεμόνων τους.

Β. Για τις υπόλοιπες τάξεις:

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των υπολοίπων τάξεων έρχονται στο σχολείο στις 11:45 π.μ και αφού απολυμάνουν τα χέρια τους στην είσοδο του προαυλίου, φορούν τη μάσκα που θα έχουν φυλαγμένη σε σακουλάκι και ανεβαίνουν απευθείας στις τάξεις τους  όπου θα τους περιμένουν οι εκπαιδευτικοί. Οι γονείς και κηδεμόνες δεν εισέρχονται στο προαύλιο, αλλά εάν το επιθυμούν, μπορούν να περιμένουν τα παιδιά τους στην είσοδο,  κρατώντας πάντα αποστάσεις μεταξύ τους.

Αφού γίνει η τελετή του Αγιασμού στο υπόστεγο του σχολείου με την παρουσία της Διευθύντριας, των μαθητών της Α΄ τάξης και των γονέων τους, καθώς και των μαθητών της Β΄ τάξης που θα υποδεχθούν τα πρωτάκια, ο ιερέας θα περάσει από όλα τα υπόλοιπα τμήματα για να ραντίσει μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Με το τέλος του Αγιασμού οι μαθητές θα αποχωρήσουν από την κεντρική πύλη κατά τμήμα, όπου θα τους παραλάβουν οι συνοδοί τους. Για τον λόγο αυτό, παρακαλούμε, οι συνοδοί να διατηρούν μια ικανή απόσταση από την πύλη, για να διευκολύνουν την αποχώρηση.

Άλλες πληροφορίες:

Η διανομή των βιβλίων θα γίνει τη μέρα του Αγιασμού, για τον λόγο αυτό θα πρέπει όλα τα παιδιά να κρατούν τη σάκα τους. Για την ώρα λήξης των μαθημάτων την Τρίτη 15/9/2020, θα ενημερωθείτε τη Δευτέρα στον Αγιασμό, διότι ακόμα δεν έχει συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμός των εκπαιδευτικών και δεν μπορούμε με σιγουριά να γνωρίζουμε τις διαθέσιμες διδακτικές ώρες.

Την Παρασκευή το βράδυ ή το αργότερο, τη Δευτέρα, αν δεν έχουμε τα απαιτούμενα στοιχεία, θα ακολουθήσει νέα ανακοίνωση που θα δίνει  πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας του σχολείου από την Τρίτη και μετά, με δεδομένα τα μέτρα  που οφείλουμε να λάβουμε για την προστασία της σχολικής μονάδας από την πανδημία.

Στην περίπτωση που κάποιος γονέας χρειάζεται βεβαίωση για την εργασία του, μπορεί να μας καλέσει στο τηλέφωνο νωρίτερα ή να μας στείλει ηλεκτρονικό μήνυμα για να μας ενημερώσει, ώστε να ετοιμάσουμε τη βεβαίωση και να την παραλάβει με το τέλος του Αγιασμού από την είσοδο της οδού Ολυμπίας.

Ευχόμαστε καλή αρχή, καλή σχολική χρονιά, με υγεία και φώτιση.

Η διευθύντρια

Χριστίνα Γρηγοροπούλου