Εικονική επίσκεψη στο σχολείο μας...

Καλώς ορίσατε στον δικτυακό τόπο του σχολείου μας

Ανοίγουν και πάλι τα σχολεία!

Δευτέρα, 11 Σεπτεμβρίου 2023

Ο δικτυακός αυτός χώρος δημιουργήθηκε για να αποτελέσει δίαυλο επικοινωνίας της σχολικής μας κοινότητας, δηλαδή των μαθητών, των εκπαιδευτικών, των γονέων καθώς και της τοπικής κοινωνίας. Στοχεύει στην ενημέρωση  για ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία και οργάνωση της σχολικής μονάδας, καθώς και  για δράσεις, εκπαιδευτικά προγράμματα και εκδηλώσεις του σχολείου.

Σίγουρα στις μέρες μας το διαδίκτυο κατακλύζεται από χιλιάδες ιστοσελίδες και κάθε σχολείο έχει τη δική του, έτσι που κάποιες φορές μοιάζει το εγχείρημα να χάνει το νόημά του και να παύει να αποτελεί  μια ενδιαφέρουσα πρόταση. Έτσι κι αλλιώς η εκπαιδευτική διαδικασία είναι ένα ποτάμι που κυλά, ένας ζωντανός οργανισμός και καμιά ιστοσελίδα δεν θα μπορούσε να συλλάβει και να  αποτυπώσει τον καθημερινό παλμό της τάξης, το πάρε, δώσε των ψυχών που σμιλεύονται και αλληλεπιδρούν στην καθημερινή επικοινωνία δασκάλων και μαθητών. Ένα μικρό δείγμα μπορούμε να έχουμε μόνο μέσα από τούτην εδώ την απόπειρα.

Μείνετε λοιπόν κοντά μας και ακολουθήστε το σχολείο μας στο  ταξίδι του  για αυτή τη σχολική χρονιά!

Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας

Μια διαφορετική γιορτή έγινε την Κυριακή 22 Μαΐου στο προαύλιο του σχολείου μας, στο 1ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης. Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων, σε συνεργασία με την πρωτοβουλία Χωματερή STOP- Πολίτες εν δράσει, οργάνωσε μια γιορτή για το περιβάλλον. Μια γιορτή για την ζωή! Για λίγες ώρες, το σχολείο μας έγινε το πιο φιλικό για το περιβάλλον σχολείο του κόσμου!

Τα παιδιά (μικρά ....και μεγαλύτερα) μάθαμε με την βοήθεια του μπαμπά Νίκου (ευχαριστούμε τον Νίκο Τσομπάνογλου, γονέα στο σχολείο μας), πώς ένα τόσο δα σποράκι, μέσα σε ένα σβώλο από υγρό χώμα, μπορεί να δημιουργήσει ζωή. Μάθαμε πώς δημιουργείται η τροφή μας, πλάσαμε σβώλους και τους αφήσαμε στο παρτέρι του σχολείου να πάρουν τον χρόνο τους και να μεγαλώσουν μαζί μας!

Τα παιδιά του ΣΤ3 έστησαν ένα όμορφο εργαστήρι trash art και με τέχνη, φαντασία και μπογιές τα παιδιά μετέτρεψαν “άχρηστα” αντικείμενα σε μικρά μεγάλα έργα τέχνης.

Στο μικρό ανταλλακτικό μας παζάρι, δώσαμε και πήραμε βιβλία και παιχνίδια, χαρίζοντας στα παλιά μας αντικείμενα μια νέα ζωή!

Μετά, ξετρυπώσαμε  τον βρωμερό κύριο Σκουπιδένιο που είχε μετατρέψει την παλιά Παιδική Χαρά σε μια χωματερή που μυρίζει απαίσια κάθε βράδυ (σας θυμίζει κάτι, ε;) Τα παιδιά, ήταν πολλά, είχαν το δίκιο με το μέρος τους και  ήταν αποφασισμένα. Τον διώξανε τον Σκυπιδένιο και ξανάκαναν την χωματερή μια πανέμορφη παιδική χαρά να παίζουν και τα εγγόνια τους! Α, γράψανε την ιστορία και σε παραμύθι και σας την στέλνουν (συνημμένο!!!)

Και στο τέλος, τραγουδήσαμε όλοι μαζί “Δεν θέλουμε Χωματερές στην παιδική χαρά μας” και άλλα όμορφα τραγούδια με την βοήθεια του Σίμου Μαιστρέλη (κιθάρα) και του Χρήστου Καρναβά (αρμόνιο), που τους ευχαριστούμε ιδιαίτερα!

Όλοι φύγαμε κουρασμένοι, μα χαρούμενοι. Αφήσαμε πίσω τους σβώλους με τους σπόρους και μια πολύχρωμη ταμπέλα που γράφει παιδική χαρά “Η παλιά Χωματερή”.

Την είδατε παιδιά;;;;

• IMG-22a44d299c565aacd836b04fcf297e5b-V