5/2/2019

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι από τώρα και στο εξής για θέματα που αφορούν τη λειτουργία του σχολείου θα ενημερώνεστε αποκλειστικά από την ιστοσελίδα της σχολικής μονάδας, όπου αναρτώνται όλες οι χρήσιμες  ανακοινώσεις και πληροφορίες  για θέματα που πρέπει να γνωρίζετε,  όπως ενημέρωση γονέων, επίδοση βαθμολογίας, έναρξη ? λήξη σχολικού έτους, εγγραφές, Ολοήμερο  κ.λ.π. στη διεύθυνση που σας έχουμε ήδη γνωστοποιήσει με προηγούμενο έντυπο (1dim-petroup.att.sch.gr).

Αυτό γίνεται τόσο για εξοικονόμηση χρόνου, όσο και για εξοικονόμηση  γραφικής ύλης, προσπαθώντας κι εμείς από τη μεριά μας με αυτόν τον τρόπο να μειώσουμε το οικολογικό μας αποτύπωμα  στη γη και να εκπαιδεύσουμε τους μαθητές μας για μια στάση ζωής πιο φιλικής στο περιβάλλον, συμβάλλοντας, έστω και λίγο,  στην καλύτερη λειτουργία του πλανήτη.  Και ταυτόχρονα να κάνουμε οικονομία αφού οι καιροί απαιτούν ιδιαίτερη σύνεση στα έξοδα, διότι οι οικονομικοί πόροι είναι πενιχροί και μετά βίας επαρκούν ακόμα και για τα λειτουργικά έξοδα των σχολικών μονάδων!

Παρατηρείται, δυστυχώς, το φαινόμενο, ενώ γνωρίζουμε ότι το διαδίκτυο και τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης έχουν μπει για τα καλά στη ζωή των περισσότερων από εμάς, ελάχιστοι γονείς μπαίνουν στον κόπο να «κάνουν κλικ»  στον ιστότοπο του σχολείου για ενημέρωση.

Επομένως από τώρα και στο εξής έντυπες ανακοινώσεις θα δίνονται μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις ή σε  εκπαιδευτικές επισκέψεις.  «Κλικάρετε», λοιπόν, συχνότερα τον ιστότοπο του σχολείου μας!