Το Σάββατο 20 Ιανουαρίου 2024, το σχολείο μας με την αρωγή του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού διοργάνωσε με τεράστια επιτυχία, εθελοντική αιμοδοσία στο χώρο του σχολείου. Η ανιδιοτελής προσφορά σε αίμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία! Γονείς μαθητών του σχολείου μας, εκπαιδευτικοί, πολίτες από την ευρύτερη περιοχή, εμφορούμενοι από τις αξίες της ενσυναίσθησης και της γενναιοδωρίας πρόσφεραν το πιο πολύτιμο αγαθό, το αίμα, σε μια συλλογική κίνηση αλληλεγγύης στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα ότι η συμπόνοια, η προσφορά και η αλληλουποστήριξη δεν θα πάψουν να υπάρχουν όσο υπάρχουν Άνθρωποι!

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους, ο Χρυσός Ολυμπιονίκης των κρίκων, ο Λευτέρης Πετρούνιας  με τον προπονητή του, τον κύριο Δημήτριο Ράφτη! Σύσσωμο το σχολείο μας σύστηκε από επευφημίες και ενθουσιασμό για τον Λευτέρη Πετρούνια, ο οποίος συνομίλησε με τα παιδιά και φωτογραφήθηκε μαζί τους! Ο  κύριος Πετρούνιας, στη συνέχεια έκοψε τη βασιλόπιτα για τους εθελοντές του Ερυθρού Σταυρού και μίλησε μαζί τους! Ένας αθλητής πρότυπο, με παγκόσμια επιδραστικότητα τίμησε με την παρουσία του την εκδήλωση του σχολείου μας!Η επίσκεψη αυτή του Ολυμπιονίκη θα μας μείνει αξέχαστη!

Μας τίμησαν με την παρουσία τους και τους ευχαριστούμε για την τιμή που μας έκαναν  να υποστηρίξουν την εκδήλωση του σχολείου μας, ο Δήμαρχος Πετρούπολης και απόφοιτος του σχολείου μας, ο κύριος Ευάγγελος Σίμος, ο αντιδήμαρχος Παιδείας κύριος Γεώργιος Τσιακίλος και η αντιδήμαρχος Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών , κυρία  Τσεπέρκα Αικατερίνη.

Σε αυτό το σημείο θα  θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς, τον Πρόεδρο του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, τον κύριο Αυγερινό Αντώνιο, την Συντονίστρια αιμοδοσιών του Ε.Ε.Σ, νοσηλεύτρια/εκπαιδεύτρια, κυρία Μαρία Κουρκουλάκου, τους γιατρούς, τους εθελοντές του Ε.Ε.Σ που βοήθησαν σε κάθε στάδιο την αιμοδοσία και φυσικά όλους τους εθελοντές αιμοδότες  οι οποίοι με την προσφορά αίματος έπαιξαν ζωτικό ρόλο στην επιτυχία αυτής της εκστρατείας.

Θερμές ευχαριστίες για τις δωρεές με σκοπό την ενίσχυση της αιμοδοτικής εκστρατείας στην εταιρεία ΒΙΚΟΣ και στην επιχείρηση ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ.

Εγκάρδια ευγνωμοσύνη σε όλους εσάς που δώσατε με την παρουσία σας στην αιμοδοσία του σχολείου μας το μεγαλύτερο μάθημα ζωής!

Σας ευχαριστούμε από καρδιάς

Οι εκπαιδευτικοί του 1ου Δημοτικού Σχολείου Πετρούπολης