Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Πετρούπολης συμμετέχει στον Εορτασμό της Ημέρας  Αδέσποτων Ζώων.

Η 4η Απριλίου είναι μια ξεχωριστή μέρα  ευαισθητοποίησης για τα ζώα που στερούνται μόνιμης στέγης και προστασίας.

Στο σχολείο μας πιστεύουμε στη διάδοση αγάπης και συμπόνοιας σε όλα τα ζώα, μικρά και μεγάλα. Μαθαίνουμε για τη σημασία της υιοθεσίας και πως μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά στη ζωή των αδέσποτων ζώων.

Είχαμε την χαρά και την τιμή η κυρία Αικατερίνη Τσεπέρκα , Αντιδήμαρχος Οικονομικών του Δήμου Πετρούπολης, να μιλήσει στους μικρούς μας μαθητές για την σημασία της προστασίας των ζώων καθώς και για το μεγαλείο της υιοθεσίας αδέσποτων ζώων.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν από την παρουσίαση και δεσμεύτηκαν ως εκκολαπτόμενοι  ενεργοί πολίτες του αύριο, ότι οι ίδιοι και οι οικογένειες τους, θα γίνουν πρεσβευτές της προστασίας των ζώων με όλα τα μέσα που έχουν στη διάθεση  τους!