H 14η Νοεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Διαβήτη και το σχολείο μας συμμετέχει στην ενημέρωση σχετικά με αυτό το ζήτημα υγείας. Ο διαβήτης επηρεάζει εκατομμύρια ανθρώπους παγκοσμίως και η εκπαίδευση είναι το κλειδί για την πρόληψη και τη διαχείριση.
Η σημερινή ημέρα χρησιμεύει ως υπενθύμιση για να δοθεί προτεραιότητα στην υγεία και την ευεξία. Ενθαρρύνουμε όλους να υιοθετήσουν έναν ισορροπημένο τρόπο ζωής μέσω θρεπτικών γευμάτων και τακτικής άσκησης. Η κατανόηση της σημασίας της έγκαιρης ανίχνευσης και του αντίκτυπου των επιλογών του τρόπου ζωής είναι ζωτικής σημασίας για την αντιμετώπιση αυτής της πάθησης.
Στο σχολείο μας, δεσμευόμαστε να εκπαιδεύσουμε τους μαθητές μας σχετικά με τη σημασία ενός υγιεινού τρόπου ζωής. Μέσω βέλτιστων προγραμμάτων υγείας και εκστρατειών ευαισθητοποίησης, προσπαθούμε να ενδυναμώσουμε την σχολική κοινότητά με τις γνώσεις που απαιτούνται για την πρόληψη της νόσου.
Ας χρησιμοποιήσουμε αυτήν την ημέρα για να υποστηρίξουμε όσους έχουν πληγεί από διαβήτη, να ευαισθητοποιηθούμε και να δεσμευθούμε να κάνουμε πιο υγιεινές επιλογές. Μαζί, μπορούμε να δημιουργήσουμε έναν πιο υγιή και πιο ενημερωμένο κόσμο για τις επόμενες γενιές.
Σε αυτό το πλαίσιο, η νοσηλεύτρια του σχολείου μας, η κυρία Χρύσα Ράπτη, ενημέρωσε τους μικρούς μας μαθητές σχετικά με τον διαβήτη παρέχοντας χρήσιμες πληροφορίες και πολυτροπικό υλικό.
Η ενημερωτική παρέμβαση γύρω από τον διαβήτη ολοκληρώθηκε με υπέροχα γλυφιτζούρια χωρίς ζάχαρη που μοιράστηκαν από έναν γλυκύτατο, ζαχαρένιο μαθητή του σχολείου μας και μια μοναδική μπαλονοκατασκευή, προσφορά από την υπεργλυκύτατη μαμά του!
  • 1411_1
  • 1411_2