Τι δουλειά έχει μια μουσειοβαλίτσα σε ένα σχολείο; Η μουσειοβαλίτσα «Νόμος-Νομίζω-Νόμισμα» είναι ένα εξαιρετικά ενδιαφέρον εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Με το υλικό της βαλίτσας και μέσα από βιωματικά παιχνίδια, παρουσιάζεται στους μαθητές και τις μαθήτριες η ιστορία του νομίσματος στην αρχαιότητα.

Ο κύριος παιδαγωγικός στόχος του προγράμματος είναι να γνωρίσουν οι μαθητές και οι μαθήτριες την ιστορία του νομίσματος ως μέσου συναλλαγής. Θέλουμε τα παιδιά να αποκτήσουν περισσότερες γνώσεις βλέποντας την πορεία των νομισμάτων και την εξέλιξή τους στην αρχαιότητα. Με τη βοήθεια του εκπαιδευτικού, οι μαθητές και οι μαθήτριες αναπτύσσουν τις δημιουργικές τους ικανότητες και καλλιεργούν το πνεύμα συνεργασίας μέσα από ομαδικές δραστηριότητες:

Κατασκευάζουν νομίσματα με βάση την αρχαία τεχνική, χρησιμοποιώντας πήλινες μήτρες και πηλό ή πλαστελίνη.
Ζωγραφίζουν ένα δικό τους νόμισμα και καλλιεργούν έτσι τη φαντασία τους.
Εντοπίζουν πόλεις και ολόκληρες περιοχές πάνω σε έναν μεγάλο επιδαπέδιο χάρτη σε μορφή παζλ, που συμπληρώνουν μόνοι τους.

Οι μαθητές εμπλούτισαν τις γνώσεις τους με έναν παιγνιώδη τρόπο και απόλαυσαν την εκπαιδευτική εμπειρία!