8/2/2019

Διανύουμε μια δύσκολη περίοδο έξαρσης των ιώσεων και αυτό, χωρίς να μας πανικοβάλλει, θα πρέπει να μας καθιστά ιδιαίτερα προσεκτικούς, λαμβάνοντας τα απαραίτητα μέτρα για την πρόληψη της εξάπλωσης των ιώσεων και κυρίως της γρίπης, που έχει τα εντονότερα συμπτώματα.

Το σχολείο μας έχει ενημερώσει κατά τμήμα τους μαθητές και τις μαθήτριες για τους κανόνες υγιεινής που πρέπει να τηρούν και σε κάθε τμήμα υπάρχει υγρό αντισηπτικό για την απολύμανση των χεριών.

Μέχρι αυτή τη στιγμή ο αριθμός των παιδιών που απουσιάζουν δεν είναι τέτοιος που να μας επιβάλλει να πάρουμε έκτακτα μέτρα.

Από την πλευρά των οικογενειών θα πρέπει να τηρηθούν με συνέπεια τα παρακάτω:

1. Όταν κάποιο παιδί  ασθενεί να παραμένει στο σπίτι όσες μέρες χρειαστούν προκειμένου να γίνει εντελώς καλά, για ευνόητους λόγους.

2. Να ενημερώνεται το σχολείο στην περίπτωση που υπάρχει κρούσμα της γρίπης Η1Ν1

Παρακάτω μπορείτε να διαβάσετε τις ΟΔΗΓΙΕΣ που εστάλησαν στα σχολεία από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. (Γενική Διεύθυνση Σπουδών Π/βάθμιας και Β/βάθμιας Εκπαίδευσης)