Αλληλεγγύη...όχι φιλανθρωπία!

Ακούω πως στη Νέα Υόρκη, στη γωνιά της 26ης οδού και του Μπρόντγουέη, στέκει ένας άνδρας κάθε βράδυ τους μήνες του Χειμώνα και στους άστεγους που μαζεύονται, βρίσκει ένα καταφύγιο για τη νύχτα, κάνοντας εκκλήσεις στους διαβάτες. ... Ο κόσμος έτσι δε θα αλλάξει. Δε θα καλυτερέψουν ανάμεσα στους ανθρώπους οι σχέσεις. Δε συντομεύει έτσι η εποχή της εκμετάλλευσης.

Μα ωστόσο λίγοι άνθρωποι βρίσκουνε καταφύγιο για τη νύχτα. Για μια νύχτα τους φυλάγεις από τον άνεμο. Το χιόνι που προορίζονταν γι' αυτούς, πέφτει στον δρόμο...

Μπέρτλοντ Μπρεχτ...Καταφύγια για τη νύχτα!

Ολοκληρώνεται σιγά, σιγά στο σχολείο μας η διαδικασία συγκέντρωσης τροφίμων και είδών πρώτης ανάγκης για συνανθρώπους μας από διάφορα μέρη της Ελλάδας που έχουν δυσκολίες στην κάλυψη των βιοτικών τους αναγκών. Η πρωτοβουλία αυτή ξεκίνησε μετά από  πρόσκληση του Οργανισμού "Το Χαμόγελο του Παιδιού". Τη Δευτέρα, 19/12/2016,  θα αρχίσουμε τη συσκευασία των συγκεντρωθέντων αγαθών ώστε να αποσταλούν στον παραλήπτη τους. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς όλες τις οικογένειες του σχολείου μας που για μια ακόμα φορά ανταποκρίθηκαν με τέτοια θέρμη στη πρόσκλησή μας για ενίσχυση συνανθρώπων μας που βρίσκονται σε κατάσταση ανάγκης. Η σχολική μας κοινότητα, μαθητές και δάσκαλοι, ευχόμαστε σε όλους  Καλά Χριστούγεννα!

Λεπτομέρειες...ΕΔΩ!