Tο Υπουργείο Υγείας σε συνεργασία με το Υπουργείο Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού συντονίζει και υλοποιεί δράσεις και παρεμβάσεις στο πλαίσιο αγωγής υγείας σε σχολικές μονάδες σε εθνικό επίπεδο με στόχο την ενημέρωση και την  ευαισθητοποίηση του μαθητικού πληθυσμού σε θέματα δημόσιας υγείας.

Στα πλαίσια των δράσεων που αφορούν την στοματική υγιεινή, οι μικροί μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του σχολείου μας, ενημερώθηκαν σε ζητήματα που αφορούν τη διατήρηση της στοματικής υγιεινής και διεξήχθη προληπτικός έλεγχος στους μαθητές που είχαν την απαραίτητη συναίνεση των γονέων/κηδεμόνων.

Η ενημερωτική συνάντηση με τους ειδικούς του Υπουργείου Υγείας έληξε με λαμπερά, αστραφτερά χαμόγελα από κάτασπρα μικρά δοντάκια!!!