ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ /ΤΡΙΩΝ Α΄ ΤΑΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2024-2025.

Οι εγγραφές των μαθητών στην Α΄ τάξη των Δημοτικών σχολείων για το σχολικό έτος 2024 – 25  θα γίνονται στο διάστημα από 1 έως 20 Μαρτίου 2024

( εγκύκλιος Υ.ΠΑΙ.Θ: Φ.6/15012/Δ1/9-2-2023 ).

Στην Α΄ τάξη του σχ. έτους 2024-25 θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1/1/2018 έως  και 31/12/2018.

Την εγγραφή του παιδιού κάνει ο γονέας ή ο νόμιμος κηδεμόνας αυτού.

Σε περίπτωση διαζευγμένων γονέων την εγγραφή κάνει αυτός που έχει την επιμέλεια με υπεύθυνη δήλωση του έτερου γονέα.

Ο γονέας που κάνει την εγγραφή του παιδιού θα πρέπει να έχει μαζί του το Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας.

Οι αλλοδαποί γονείς παρακαλούμε να έχουν μαζί το διαβατήριό τους καθώς και το διαβατήριο του παιδιού.

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1.Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

( π.χ. Λογαριασμός ηλεκτρικής ενέργειας,  λογαριασμός σταθερού τηλεφώνου,  Μισθωτήριο οικίας θεωρημένο από τη Δ.Ο.Υ,  Εκκαθαριστικό εφορίας).

2.Βεβαίωση φοίτησης Νηπιαγωγείου (Χορηγείται από το Νηπιαγωγείο).

3.Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.), ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.

4.Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας εγγραφής . Διευκρινίζεται ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος myschool του ΥΠΑΙΘΑ (Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016).

Δίνονται από το σχολείο:

Αίτηση-Υπεύθυνη δήλωση εγγραφής στην Α' δημοτικού(το έντυπο δίνεται από το σχολείο μας)

ΑΔΥΜ(Το έντυπο δίνεται από το σχολείο μας).

Αίτηση-δήλωση Εγγραφής στο Ολοήμερο. Προαιρετικά (Το έντυπο δίνεται από το σχολείο μας)

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α΄ τάξη προσκομίζοντας ληξιαρχική πράξη γέννησης ή ομοειδές πιστοποιητικό επίσημα μεταφρασμένο, καθώς και όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.

ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ

1. Εάν το παιδί πάσχει από χρόνια ασθένεια, σχετική ιατρική γνωμάτευση.
  2. Σε περίπτωση μαθητών-τριών με αναπηρία ή ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, γνωμάτευση από Κ.Ε.Δ.Α.Σ.Υ. ή δημόσιο Ιατροπαιδαγωγικό Κέντροή άλλη Δημόσια Υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  3. Δικαστική Απόφαση ή Ιδιωτικό Συμφωνητικό Επιμέλειας(σε περίπτωση διαζυγίου ή διάστασης)

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ

Η υποβολή των αιτήσεων θα γίνεται στο γραφείο της διεύθυνσης Δευτέρα και Πέμπτη 9-11:30 π.μ, Τρίτη, Τετάρτη, Παρασκευή 8:30-11:00π.μ.

Τηλ:2105010528 - 2105061023

Email: https://1dim-petroup.att.sch.gr/