Την Παρασκευή, 03 Φεβρουαρίου 2017, στις 9 η ώρα, επισκέφθηκαν το σχολείο μας δύο οδοντίατροι και δύο επισκέπτριες υγείας, στο πλαίσιο προληπτικού οδοντιατρικού ελέγχου και ενημέρωσης για τη στοματική υγεία, που υλοποιείαι από τη 2η Υγειονομική Περιφέρεια-Μονάδα Υγείας Π.Ε.Δ.Υ. Αγίων Αναργύρων, σε συνεργασία με τον Δήμο Πετρούπολης, για να εξετάσει τους μαθητές των Α΄ και Β΄ τάξεων του σχολείου μας. Αρχκά έγινε ενημέρωση στοματικής υγιεινής σε όλα τα παιδιά και ακολούθησε ο οδοντιατρικός έλεγχος σε όσα είχαν υπεύθυνη δήλωση των γονέων τους. Από ό,τι μας είπαν, βρήκαν τα δόντια των παιδιών σε πολύ καλή κατάσταση και αυτό είναι σημαντικό γιατί δείχνει πως οι νέοι γονείς είναι ενημερωμένοι και δείχνουν την απαιτούμενη σημασία στη στοματική υγεία των παιδιών τους.  Σε κάθε παιδί δόθηκε αναλυτικό ενημερωτικό σημείωμα προκειμένου οι γονείς να προβούν στις αναγκαίες ενέργειες. Οι μαθητές που διαγνώστηκαν με οδοντιατρικά προβλήματα θα μπορούν να επισκεφθούν το Π.Ε.Δ.Υ. και να τους παρασχεθούν δωρεάν υπηρεσίες, κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τόσο τους αρμόδιους του Τμήματος Παιδείας του Δήμου Πετρούπολης για την πρωτοβουλία αυτή, όσο και τις κυρίες Κακούρη Περσεφόνη και Χαραλαμπίδου Ευδοκία (οδοντίατροι), Καμπουρίδου Αικατερίνη και Βλαχοδημητροπούλου Χριστίνα (Επισκέπτριες Υγείας) που επισκέφθηκαν το σχολείο μας και υλοποίησαν το πρόγραμμα.