Θεωρείται και είναι, παιχνίδι πνευματικό. Ό,τι πρέπει για ενδοσχολική δράση. Έτσι, με πρωτοβουλία της δασκάλας Φυσικής Αγωγής, κ. Μπάστα Αθηνάς, επικοινωνήσαμε με εκπρόσωπο της Ομοσπονδίας Σκακιού και ζητήσαμε τη βοήθειά του. Με μεγάλη προθυμία ήρθε στο σχολείο μας και όλα πήραν τον δρόμο τους. Τα πρώτα δύο μαθήματα έγιναν κιόλας. Αρχικά στα τμήματα του Ολοήμερου και...βλέπουμε! Η ανταπόκριση των παιδιών εξαιρετική! Σκακιέρες ανέλαβε και κατασκέυασε η εκπαιδευτικός από απλά υλικά. Αγοράσαμε και φτηνά πιόνια και ... έτοιμοι!

Στην αυλή σχεδιάσαμε και ένα σκάκι...γίγαντα για μεγάλες πνευματικές μονομαχίες! Ψάχνουμε τώρα και για πιόνια...γίγαντες!

Στη  φωτογραφία ομάδες παιδιών εν ώρα παιχνιδιού...ο εκπαιδευτής και η κ. Αθηνά να εξηγούν και να δίνουν οδηγίες!